درست آمبولانس کودکان بیماری راحتی

درست: آمبولانس کودکان بیماری راحتی آموزش دبی آمبولانس بیماران زن

گت بلاگز اخبار اجتماعی بمب بحران آب به شمارش معکوس افتاد

براساس ارزیابی صورت گرفته در امسال از میان ۱۱۵۷ شهر کشور حدود ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۴ میلیون نفر در شرایط تنش آبی هستند که از این ۳۴ میلیون نفر حدود ۱۷ میلیون نفر د

بمب بحران آب به شمارش معکوس افتاد

بمب بحران آب به شمارش معکوس افتاد

عبارات مهم : ایران

براساس ارزیابی صورت گرفته در امسال از میان ۱۱۵۷ شهر کشور حدود ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۴ میلیون نفر در شرایط تنش آبی هستند که از این ۳۴ میلیون نفر حدود ۱۷ میلیون نفر در اوضاع قرمز تنش آبی قرار دارند؛ این اعداد نشان می دهد که کشور عزیزمان ایران در اوضاع خوبی به لحاظ منابع آبی قرار ندارد.

به گزارش ایسنا، بحران و چالش آب یکی از موضوعاتی است که بسیاری از کشورها با آن مواجه هستند، این چالش در خاورمیانه جدی تر است چون بسیاری از بخش های خاورمیانه از جمله مناطق جنوب غربی تا جنوب شرقی کشور عزیزمان ایران در کمربند خشکی قرار دارند و با معضلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند. از سوی دیگر پدیده عوض کردن اقلیم بحران آب را شدت یافتن کرده به طوری که بر اساس گزارش های ثبت شده است میزان میانگین بارندگی کشور عزیزمان ایران طی ۵۰ سال گذشته از ۲۵۰ میلی متر به ۲۰۵ میلی متر کم کردن یافته، همچنین علاوه بر کم کردن میزان بارش، میانگین دما نیز طی ۱۵ سال گذشته ۱.۱ درجه سلسیوس زیاد شده است است.

علاوه بر این طی ۵۰ سال گذشته، میزان آب های تجدیدپذیر کشور عزیزمان ایران از ۱۳۲ میلیارد متر مکعب به ۱۱۶ میلیارد متر مکعب کم کردن یافته، حتی در پنج سال اخیر میزان آب تجدیدپذیر به زیر ۱۰۰ میلیاردمترمکعب رسیده که نشان دهنده اوضاع نامساعد آبی کشور استاز سوی دیگر . میزان بارندگی های زیر ۱۰ و پنج میلی متر که بارش های موثر محسوب نمی شوند، زیاد کردن یافته هست. این نوع بارش ها در باران سنج مورد بررسی قرار می گیرند ولی اثری روی اوضاع آبی کشور نمی گذارند، چون به سرعت تبخیر می شوند؛ بنابراین کم کردن میزان بارندگی، زیاد کردن بارش های غیرموثر و زیاد کردن دما مشکلاتی است که در حوزه آب های سطحی با آن مواجه هستیم.

بمب بحران آب به شمارش معکوس افتاد

در زمینه آب های زیرزمینی نیز اوضاع مطلوب نیست و باتوجه به بعضی آمار و ارقام در این زمینه در حال حاضر از ۶۰۹ دشت یا آبخوان کشور، حدود ۳۸۱ دشت در مرحله ممنوعه و قرمز قرار دارند و دیگر توانایی برداشت آب ندارند .نگاهی به اوضاع چاه های غیرمجاز در نقاط متفاوت کشور حکایت از این دارد که استان های آذربایجان غربی با بیش از ۳۰ هزار حلقه، استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با ۲۰ هزار حلقه و استان اصفهان با بیش از ۱۶ هزار حلقه چاه غیرمجاز در صدر استان های دارای چاه غیرمجاز قرار گرفته اند.

استان فارس با ۱۴ هزار حلقه، استان های البرز و آذربایجان شرقی با ۶۰۰۰ حلقه، خراسان رضوی با چهار هزار و ۲۰۰ حلقه، همدان با چهار هزار حلقه و خوزستان نیز با سه هزار و ۵۰۰ حلقه در ادامه لیست استان های دارای تعداد زیاد چاه های غیرمجاز قرار گرفته اند.در این بین استان های مازندران و گیلان نیز دارای حجم بسیار بالایی چاه غیرمجاز هستند ولی به علت اینکه زیاد چاه های غیرمجاز حفر شده است کم عمق هستند و در مقاطع زمانی خاصی از سال که این مناطق با کم کردن بارندگی روبه رو هستند مورد استفاده قرار می گیرند، تاثیر چندان زیادی بر اوضاع سفره های زیرزمینی ندارند.

براساس ارزیابی صورت گرفته در امسال از میان ۱۱۵۷ شهر کشور حدود ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۴ میلیون نفر در شرایط تنش آبی هستند که از این ۳۴ میلیون نفر حدود ۱۷ میلیون نفر د

به اعتقاد کارشناسان حوزه آب از جمله مواردی که موجب زیاد کردن تعداد چاه های غیرمجاز شده است می توان به مواردی چون عدم همکاری تمامی ذی نفعان در مدیریت منابع آب زیرزمینی و عدم هماهنگی و تعامل بین شرکت ها و ارگان های ذی مدخل، رشد کند توسعه در سایر بخش ها مثل صنعت، خدمات و گردشگری و سهم اندک اشتغال در این بخش ها و اعمال قوانین و سیاست های نامناسب در بخش کشاورزی اشاره کرد.

علاوه بر این، در این بین عدم وجود قوانین بازدارنده و یا مجازات های متناسب با جرم، ارزان بودن بهره برداری از منابع آب ازجمله آب زیرزمینی، تمرکز بر تامین اشتغال در بخش کشاورزی و عدم همراهی یا بی توجهی سایر دستگاه ها جهت کنترل و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز و حتی تشویق و ایجاد انگیزه به متخلفین از طرف بخش مصرف کننده و اعمال سیاست های تشویقی نیز از جمله مباحثی است که در زیاد کردن تعداد چاه های غیرمجاز موثر بوده است.

از سوی دیگر، در حال حاضر ۴۴ درصد جمعیت کشور بدون تنش آبی، ۱۷.۱ درصد درمحدوده تنش آبی زرد، ۱۱ درصد در محدوده تنش نارنجی و ۲۷.۹ درصد نیز در اوضاع تنش آبی قرمز قرار دارند. حال اگر بخواهیم این عدد را براساس تعداد شهرها بگوییم باید گفت تعداد شهرهایی که دارای تنش آبی هستند زیاد نیست؛ چراکه ۷۱.۱ درصد از شهرها (به لحاظ تعداد) هیچ تنش آبی ندارند، ولی شهرهایی که دچار تنش آبی هستند ۶۶ درصد جمعیت شهرها را تشکیل می دهند.

بمب بحران آب به شمارش معکوس افتاد

مجموعاً در سه محور زرد، نارنجی و قرمز از ۱۱۵۷ شهر، ۳۳۴ شهر تنش آبی دارند که زیاد آنها در محور زرد و قرمز قرار گرفته اند و کار شرکت های آب و فاضلاب این است که این شرایط را در فصل تابستان مدیریت کنند که البته جهت این مسئله نیز راهکارهایی درنظر گرفته شده است است.

به طور کلی شهرهایی که بیشترین تنش آبی جهت آنها آینده نگری شده است نظیر اصفهان، بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و تقریباً تمام شهرهای استان اصفهان و یزد است که به نظر می رسد در فصل تابستان با چالش های بزرگ آبی مواجه شوند.

براساس ارزیابی صورت گرفته در امسال از میان ۱۱۵۷ شهر کشور حدود ۳۳۴ شهر با جمعیت ۳۴ میلیون نفر در شرایط تنش آبی هستند که از این ۳۴ میلیون نفر حدود ۱۷ میلیون نفر د

در همین رابطه علی مریدی، کارشناس مدیریت منابع آب در مورد بحران گفت: در گزارش های بین المللی جهت تعریف بحران آب شاخص هایی تعیین شده است هست. در این میان دو شاخص اهمیت بیشتری دارد؛ یکی سرانه آب است که طی آن نسبت دو عامل «حجم آب» و «جمعیت» مورد بررسی قرار می گیرد. اگر عدد به دست آمده از این کسر زیر ۱۲۰۰ باشد یعنی وارد تنش آبی شده است ایم و بحران آب شروع شده است است.

به گفته وی، با سنجش شاخص سرانه آب همچنین بررسی نسبت میزان مصرف و آب موجود کشور متوجه می شویم که کشور عزیزمان ایران وارد مرحله بحران آب شده است هست. در کشور ما هیچ کنترلی روی مصرف آب وجود ندارد و خشکی تالاب ها و رودخانه هاو وقوع گرد و خاک ناشی از از خشکی این اکوسیستم ها بحران آب را در کشور عزیزمان ایران تایید می کند.

بمب بحران آب به شمارش معکوس افتاد

اگر آب های موجود کشور را به دو بخش سطحی و زیرزمینی تقسیم بندی کنیم، متوجه می شویم که هم در آب های سطحی و هم در آب های زیرزمینی با مسئله مواجه هستیم البته این دو با هم مرتبط هستند. به هر صورت شرایط آبی کشور نشان می دهد که کنترل در مصرف آب یک امر مهم است و در این مسیر نخستین گام سازگاری با شرایط آبی و اقلیمی کشور است که باید بیش از این مورد توجه قرار بگیرد.

واژه های کلیدی: ایران | غیرمجاز | استان فارس | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz